Doména celozivotnakariera.sk

Nachádzate sa na oficiálnom webovom sídle Aliancie sektorových rád, so sídlom Jarošova 2961/1, 831 03, Bratislava, Slovenská republika, IČO: 55 209 491, zapísanej v registri záujmových združení právnických osôb vedenom Okresným úradom v Bratislave

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Demografický vývoj na Slovensku

Dynamické starnutie populácie sa postupne prejavuje aj na trhu práce, kde bude dostupnej pracovnej sily menej, bude staršia a zároveň na trh práce prichádza čoraz menej mladých ľudí. Silné populačné ročníky tzv. „Husákových detí“ sa presúvajú do vyššieho veku, čo v kombinácii so zvyšovaním dôchodkového veku spôsobuje, že na trhu práce zostáva viac starších ľudí. V dôsledku týchto demografických zmien musí starnúca populácia upraviť svoje priority a definovať nové potreby, medzi ktoré nevyhnutne patrí aj prispôsobenie výkonu práce a pracovného prostredia staršej pracovnej sile.

Na množstvo disponibilnej pracovnej sily bude vplývať aj ďalší jav spojený so starnutím populácie, a to je nedostatočná infraštruktúra pre zabezpečenie potrieb opatrovania ľudí vo vyššom veku. Už dnes odhadujeme, že časť potenciálnych pracovníkov je menej aktívna na trhu práce z dôvodu plnenia opatrovateľských povinností voči svojim deťom, rodičom a/alebo v prípade sendvičovej generácie kombinujú pomoc svojim deťom so starostlivosťou o svojich rodičov. Zásadným momentom preto bude prispôsobovanie výkonu práce a pracovného prostredia meniacej sa štruktúre pracovnej sily vo všetkých životných etapách.

Prispôsobovanie sa starnúcemu trhu práce musí byť komplexným procesom, ktorý bude zasahovať do viacerých oblastí. Z vyššie uvedeného vyplýva, že bude potrebné realizovať opatrenia zamerané nielen na starších pracovníkov, ale aj na ďalšie vekové skupiny. Nižšia početnosť disponibilnej pracovnej sily si bude vyžadovať zapojenie všetkých vekových skupín pracovníkov v maximálnej možnej šírke. 

Graf: demografia Slovenska

Zdroj: Štatistický úrad SR

Optimálnym nástrojom, ktorý by mal (pri správnej aplikácii) vytvárať vhodné podmienky pre jednotlivé vekové skupiny pracovníkov, je vekový manažment (niekedy je používané aj anglické označenie age management). O potrebe implementovať zásady vekového manažmentu do praxe hovorí aj Národný program aktívneho starnutia na roky 2021 – 2030 prijatý vládou SR, na základe ktorého sú definované aj ciele tohto projektu.

Národný projekt Vekový manažment: Práca prispôsobená vekovým etapám, ktorý realizuje Aliancia sektorových rád, sa zameriava na vytvorenie sektorových modelov pre implementáciu zásad vekového manažmentu. Tieto modely budú k dispozícii všetkým zamestnávateľom a poskytnú zásady úspešnej implementácie vekového manažmentu do podnikovej kultúry, stabilnú poradenskú databázu a ďalšie nástroje na zvládnutie tejto problematiky.

Výstupy projektu budú podložené výskumom pracovnej schopnosti zamestnancov, živnostníkov a osôb, ktoré chcú pracovať, ale životné okolnosti im to neumožňujú (skúmané budú bariéry pre ich aktívny pracovný život). Výskum bude realizovaný vo všetkých sektoroch hospodárstva. S celkovým počtom 15 600 respondentov sa jedná o najväčší výskum pracovnej schopnosti v Európe.
Navyše, projekt si kladie za cieľ predložiť návrhy na potrebné legislatívne zmeny.

Viac o zbere a vyhodnocovaní dát a výstupoch projektu nájdete TU.