Národný projekt
Vekový manažment: Práca prispôsobená vekovým etapám



Názov: Vekový manažment: Práca prispôsobená vekovým etapám
Prijímateľ projektu: Aliancia sektorových rád
Doba trvania projektu: Projekt je realizovaný od 1.5.2025 po dobu 44 mesiacov.
Alokácia: 12 938 940 €
Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci Programu Slovensko.
Cieľ
Cieľom projektu je, nastaviť podmienky na zavádzanie vekového manažmentu do firemnej kultúry podnikov vo všetkých sektoroch hospodárstva, vrátane podmienok na udržanie seniorov v zamestnaní, ako aj nastavením opatrení na využívanie flexibilných foriem práce pre rodičov malých detí a osoby s neformálnymi opatrovateľskými povinnosťami.
Výstupy
Hlavným výstupom projektu budú sektorové modely pre implementáciu zásad vekového manažmentu. Tie budú vychádzať z konkrétnych výsledkov merania indexu pracovnej schopnosti, zberu údajov o využívaní nástrojov vekového manažmentu v jednotlivých sektoroch, ako aj z prieskumu bariér účasti na trhu práce pre osoby s rodičovskými povinnosťami a osoby s neformálnymi opatrovateľskými povinnosťami. Sektorové modely budú k dispozícii všetkým zamestnávateľom.
Ďalším výstupom projektu bude vytvorenie stabilnej poradenskej bázy pre zamestnávateľov. Každá sektorová rada bude disponovať pripraveným odborníkom na danú problematiku, ktorý bude poskytovať zamestnávateľom kvalifikované konzultácie, evidovať príklady dobrej praxe a zabezpečovať ich prenos v rámci sektoru, ale aj medzi sektormi.
V neposlednom rade bude výstupom projektu analýza legislatívneho rámca a návrhy na jeho prípadné zmeny. Projekt zabezpečí, aby sa tejto problematike aj v budúcnosti venovala primeraná pozornosť zo strany zamestnávateľov, zamestnancov a tvorcov relevantných národných politík.
Partneri
Zber dát
Zber dát realizujeme na úrovni fyzických osôb (respondentov) v celkovom počte 15 600. Z toho 6 000 osôb musí byť vo veku 50 a viac rokov. Rozdelenie respondentov do jednotlivých sektorov je nastavené podľa prepočtov váhy sektora a zabezpečenia reprezentatívnosti meranej vzorky. Meranie prebehne v 24 sektoroch reprezentovaných sektorovými radami zriadenými ASR. Okrem týchto sektorov je predmetom merania aj 25. skupina, ktorú tvoria osoby mimo trhu práce viazané povinnosťami neformálneho opatrovateľa.
Ďalej bude zber dát realizovaný aj u zamestnávateľov. Celkový počet zamestnávateľov je nastavený na minimálne 1 000 subjektov.
Vyhodnotenie dát
Výsledky merania Work Ability Index (WAI) budú spracované do tzv. situačných správ o stave pracovnej schopnosti zamestnancov v jednotlivých sektoroch hospodárstva (24 sektorových situačných správ). V samostatnej situačnej správe budú spracované výsledky merania pracovnej schopnosti skupiny osôb mimo pracovného trhu, ktoré budú poskytovať údaje o problémoch spojených s ich zapojením sa na trh práce. Všetkých 25 správ bude spoločne vyhodnotených a spracovaných do súhrnnej správy o stave pracovnej schopnosti zamestnancov v hospodárstve SR.
Zo získaných údajov od zamestnávateľov a údajov tretej časti dotazníkového zisťovania (doplnkové otázky) bude vypracovaných 24 situačných správ o stave a rozsahu implementácie vekového manažmentu po jednotlivých sektoroch. Údaje získané z tretej časti dotazníkového zisťovania budú vstupom, ktorý zohľadňuje pohľad zo strany zamestnancov pri vypracovaní aplikovaného modelu na zavádzanie flexibilných foriem práce v podmienkach jednotlivých sektorov hospodárstva.
Situačné správy budú prerokované a schválené sektorovými radami.
Sektorové modely pre implementáciu zásad vekového manažmentu
S využitím výsledkov zo situačných správ o pracovnej schopnosti zamestnancov jednotlivých sektorov a zo situačných správ o implementácii vekového manažmentu v sektoroch budú vytvorené vzorové modely vekového manažmentu pre typický podnik daného sektora (24), vrátane príkladov dobrej praxe pre každý model.
Sektorové modely musia reflektovať konkrétne podmienky výkonu práce a pracovné prostredie bežné pre daný sektor. Sektorové modely budú k dispozícii všetkým zamestnávateľom. Na základe vyhodnotených dát je reálne analyzovať a navrhovať sektorové trajektórie pre presun pracovnej sily do sektorov, kde sú pre nich vhodnejšie podmienky a je možné využiť ich pracovné, aj životné skúsenosti.
Stabilná poradenská báza pre zamestnávateľov
V rámci projektu bude vytvorené metodické centrum Aliancie sektorových rád – 24 špecialistov pre implementáciu zásad vekového manažmentu v sektore. Po ukončení projektu musí každá sektorová rada disponovať pripraveným odborníkom (sektorovým špecialistom) na danú problematiku, ktorý bude schopný poskytovať zamestnávateľom kvalifikované konzultácie, evidovať príklady dobrej praxe a zabezpečovať ich prenos v rámci sektora, ale aj medzi sektormi. Na úrovni Aliancie sektorových rád tak vznikne inštitucionálne zázemie s pripravenými odborníkmi, ktoré sa môže kontinuálne venovať problematike nielen na sektorovej úrovni, ale aj ako strategický partner v tejto oblasti pre štát.
Príprava sektorových špecialistov je realizovaná takmer celú implementačnú dobu projektu. Vychádza z analýzy vzdelávacích potrieb sektorových špecialistov pre vekový manažment a reflektuje ich budúce úlohy pri uplatňovaní zásad vekového manažmentu v sektore. Súčasťou zaškolenia špecialistov pre vekový manažment priamo na pracovisku je aj vytvorenie metodiky implementácie vekového manažmentu.
Návrhy na potrebné legislatívne zmeny
Na základe zistení vyplývajúcich zo situačných správ (najmä na národnej úrovni), medzinárodných skúseností a príkladov dobrej praxe je cieľom formulovať návrhy na potrebné zmeny v legislatívnom prostredí Slovenskej republiky. Od relatívne jednoduchých, samostatných opatrení, ako je napríklad postupný odchod do dôchodku, zavedenie povinnosti zisťovať úroveň indexu pracovnej schopnosti pri výkone činnosti pracovnej zdravotnej služby pre starších zamestnancov, odstránenie bariér pre zamestnávanie starších zamestnancov, napríklad v zákone o štátnej službe, až po návrhy zložitejších zásahov. V tomto prípade by mohlo ísť napríklad o návrhy na rozšírenie predmetu kolektívneho vyjednávania o problematiku aplikácie zásad vekového manažmentu, alebo aj o úpravy pracovnej legislatívy s cieľom zaviesť vybrané opatrenia vekového manažmentu ako obligatórne povinnosti zamestnávateľov. Za týmto účelom prebieha po celú dobu trvania projektu monitoring realizovaných zahraničných štúdií, získavanie príkladov dobrej praxe, katalogizovanie informácií a vyhľadávania možných prístupov.